Café Orientale esitleb: Muinasjutt viimsest reliikviast

Asukoht: Allika 7, Kärdla, Hiiu maakond, Eesti

Elas-oli kord türgi tüdruk Gühlja, kes armastas segasest eesti-saksa soost sõjameest Ivot, aga õnnetult, sest Ivo omakorda tahtis saksa aadlipreilit Agnest, kes muide armastas veelgi segasemast soost vabameest Gabrieli, aga oli hoopis lubatud karbitäie kontide eest balti-saksa aadlimehele Hans von Risbieterile.

Gühlja ootas oma armsamat telgis, kus tegelikult oli päris mõnus – pehmed padjad, rahvuslik muusika, kange kohv, sõbrannad, kes ennustasid tulevikku ja ilustasid soovijaid hennamaalingutega. Üle kõige aga heljus magus viirukihõng ja vesipiip mulksus, tuues mõtteisse kauge kodumaa. “Mis meist saab…,” küsis Gühlja nii mõnigi kord endalt, kuid võttis siis kausist Istanbuli retsepti järgi küpsetatud koogikese ja luges ümbrispaberilt tähendamissõnu, mis ta meele kord ärevaks, kord kergeks muutsid. Eks saatus teebki keerdkäike.

Ei teadnud tema lapselik meel aga midagi kõrtsiruumist, kus samal ajal kerglane linnatüdruk, kelle nimegi me ei tea, ohkas nüüd juba südamest: “Ivo on tagasi.” Ei tulnud neist pulmadest Agnesega midagi välja, ja polegi vaja – ilm ilusaid tüdrikuid täis! Kõrtsiruumis kees elu omasoodu, söödi-joodi saksamoodi roogasid, aga vahel ka päris maamatsi toitu, mis ikkagi hea mekkis. Ka kloostri paastuaegsed söögid olid kõrtsmikul selged, sest nooruses tehtud pattude eest kloostris veedetud aeg ei olnud laiseldes möödunud teps mitte.

Siiski, oma meeleparanduse eest pead sa ikka ise hoolt kandma, olgu klooster või ilmlik aed. Püha ema kuulab sinu mured ja patuteod ning annab andeks või karistab jutlusega, mis talutab tagasi õigele rajale, kust eksimine laiale patuteele enam nii kerge pole.

Armastuse rada see-eest on tihti käänuline ja takistavaid valle ja kraave täis. Truu armastus võidab kindlalt kõik kurja sepitsused, ronib või seinast üles ja hüppab või sügavikku, et aga kokku saada sellega, kes sulle taevastes kirjades, mida inimsilm oma nõtruses tihti ei märkagi, määratud on.

Agnes ja Gabriel said oma armastuses viimaks siiski kokku, ja nüüd, kümme aastat hiljem, hoolitseb ema-Agnes pisi-Peetri ja väikese Lise-Lotte eest hoolega, et nende ja mängukaaslaste kõhukesed ikka ilusasti täis oleksid ja mäng mõisahoovis lõbusasti sujuks.

Ja nii elavad nad tänapäevani lahkesti ja rõõmsasti ja kutsuvad sindki endale külla! Sõin-jõin minagi ja kõhu sain kõvasti täis!


Paul-Eerik Rummo heategevuslik autogrammitund

Café Orientalel on au esitleda “Viimse reliikvia” laulusõnade autori maestro Paul-Eerik Rummo heategevuslikku autogrammitundi 2. augustil kell 12.30 – 13.30 Allika tn 7.

Eripakkumine!!! Heategevuslik oksjon maestro Paul-Eerik Rummo eriti rariteetsetele raamatutele autori autogrammiga! Tule kohtuma poeediga, kes end rahva mällu on rasketel aegadel jäädvustanud sõnadega “põgene, vaba laps!” ja “ühel seikleval priiuserüütlil”…

Café Orientale annetab kohviku tulu Eesti Rahvuskultuuri Fondi Kõpu majaka allfondi arvele 221001101347 Hansapangas.

Meie reliikvia on vabadus!

* Sõidujuhiste saamiseks kliki ikoonile kaardil