Caffee Hohenholm

Hooaeg: Kohvikud 2019


Avatud: pühapäeval, 4. augustil kl 12.00—18.00


Asukoht: Kõpu tee 8, Kõrgessaare

1896. aastal 5. augustil suurtest raudkividest valminud vallamajas on 4. augustil 2019 avatud Caffee Hohenholm, millega tähistame muuhulgas ka eaka vallamaja sünnipäeva. Asupaik on valitud eesmärgiga juhtida kogukonna ja külaliste tähelepanu rikka ajaloolise tausta ja rohkete legendide ning pärimustega seotud paigale.

Siin lähikonnas on nii looduslikke kui ajaloolisi huviväärsusi, millest osalise valiku pakume ka kohvikukülastajatele tutvumiseks näitusena ning ringkäiguga huvitavatesse kohtadesse. Näitus on avatud kogu päeva vältel, ringkäigud toimuvad kell 14 ja 16.

Võõrkeelseis allikais esinev kohanimi Hohenholm oli eestikeelse nime Kõrgessaare otsene tõlge. Vanim teadaolev Kõrgessaaret mainiv dokument pärineb aastast 1532 (nimekujuks Korkeszar). Algselt oligi tegu Hiiumaast eraldi oleva saarekesega, mida vaid kitsas maakael “suure maaga“ ühendas. Siin asus üks Hiiumaa vanemaid eramõisaid (Hohenholm) juba 1552. a. Kõrgessaarest loodes on Hiiumaa ranniku lähedal meres legendaarne ohtlik madalik – Suurrahu ehk Neckmansgrund e. Näkimadalad. Poolsaare peamine looduslikud huviobjektid on Ungrukivi, mille pinda on puuritud 3 suurt auku ning see on pakkunud rohkesti ainet rahvajuttude tekkeks, ning mitmed orhideede kasvukohad. Asula ümbruses on jäänukjärvekesed Veskilais, Tammelais ja Köönaauk.

Kohvikupäeval pakume head ja paremat suurtele ja väikestele, liha- ja taimetoitlastele, veganitele ja vürtsisõpradele, soolase- ja magusasõpradele. Loomulikult ka kohvi, teed (sh taimeteed), külmi jooke.

Kuidas tulla: Kohale saab mööda Kärdla–Kõpu maanteed Kõrgessaare asulani. Kohvik asub vahetult tee ääres põllukividest vallamaja hoones. Auto saab parkida kohvikust üle tee asuval parkimisplatsil. Saab tulla ka bussiga (liin 705 Tallinn–Kärdla–Luidja), mis väljub Kärdlast kell 12.10. Kärdlasse tagasi sõidab sama buss kell 16.05.

* Sõidujuhiste saamiseks kliki ikoonile kaardil