Muhu Pätid

Asukoht: Kraavi 3, Kärdla, Hiiu maakond, Eesti

Avatud kuni 20.00

Muhu on tuntud oma rändavate käsitööliste ja ehitajate poolest, kes leidsid tööd pealinnas Tallinnas, Peterburis, Riias ja nüüd ka Hiiumaal.

Enne Esimest maailmasõda hakati Muhus valmistama tumedast villasest riidest pealsete ja pargitud nahaga tallaga susse, nn pätte. Esialgu kaunistati pättide ninasid geomeetrilise ristpistes ornamendiga ja ääristati punase nahkriba ning vinkpaeltega. Esimese maailmasõja järel hakati pätte kaunistama madalpistes (roositud, langitud) lilltikandiga. Sellistest pättidest said pidujalatsid. Kohvikus saab näha pättide valmimist ja ka meelepärast kaasa osta.

Muhu saarel ja ümbritsevatel laidudel on olnud üle 60 kõrtsu ja meremeeste varjualuse. Kohvikutepäeval Kärdlas on üks nendest avatud Kraavi tänaval. Kohvikus pakutakse muuhulgas magustoitu nimega „soe õlu“ ja hapendatud kartulitest kreemi nimega „hapurokk“, mis on traditsioonilised Muhu toidud.

Erinevalt paljudest saarlastest suudavad muhulased hääldada õ-tähte. Seega on kÕikidel külastajatel on vÕimalus osaleda Õnneloosis, mille peavÕiduks on Muhu pätid.

* Sõidujuhiste saamiseks kliki ikoonile kaardil