Tärkma kohvik

Hooaeg: Kohvikud 2013


Avatud: pühapäeval, 4. augustil kl 12.00—20.00


Asukoht: Rüü talu õuel Tärkma külas

Rüü talu õuel Tärkma külas
Avatud 12–20


Tärkma on põline meremeeste küla, kus on elanud mitmeid kaugsõidukapteneid ja tüürimehi, Inglise laevade meeskonnaliikmeid, tuntud kippareid ja laevaehitajaid. Algkapital ja teadmised meresõidust hangiti aastasadu kestnud soolaveo käigus, mille keskmeks oli siinne rand. Külas ja kadakasel rannal võite igal sammul kohata mõnda huvitavat mereäärse ajaloo mälestist – telliseahju, soolaelu, puust kalapaati, värvika elukäiguga meremehe algupärasena säilinud maja, iidset ohvripuud ja palju muud Hiiumaale omast ja ehedat.

Tärkmal segunesid traditsiooniline rannarahva- ja aleviköök. Ka kohv on siin hinnas olnud väga pikka aega. Oli ju tegemist ülemerekäikudelt kaasa toodud „uuendustega“.Hommikukohv algab soojade ahjust võetud pirukate ja kaneelisaiadega. Lõunaks pakume kohaliku kollase kartuli kõrvale traditsioonilisi kalasuupisteid: päikesekuivatatud soolasilku, tilliga soolatud siiga ja säinast. Kui Neptun annab, siis õrna mundris praelesta ja kuivatatud kalu. Juurde juurviljasalatit nn „Gemüset“. Magustoiduks on meil sõstardest ja mustikatest mustavad marjakoogid. Traditsioonilised joogid: kohv, kohv ja kohv! Jääteejook (tegemist on siiski tuntud jäätee alguspunktiga Hiiumaa ja Saaremaa vahel), erinevad taimeteed ja muidugi lastele morss marjamahlast.

Kohvik asub ajaloolise Rüü talu õuel Tärkma külas Emmaste vallas. See on üks Hiiumaa lõunapoolsemaid külasid. Olete õigel teel, kui teid tervitab iidne ohvritamm. Tee kulgeb karjakopli ja heinamaa vahelt. Möödute esimesest talust ja jõuate künkast alla sumbkülale omase majadegrupi juurde. Rüü talu õue tunnete ära suurte kasepuude järgi. Kaskede all saab olema mõnus istumine, paistab ka meri ja Saaremaa. Kui vihma sajab või tuul vali, on kohvik samas tee ääres Matse talu kaminakuuri saalis.

Tärkma küla ja ranniku rikkalikust ajaloopärandist saab lugeda ajaveebist aadressil http://tarkmaheritage.blogspot.com.

* Sõidujuhiste saamiseks kliki ikoonile kaardil