Väike Pariis – meie ühine Euroopa

Asukoht: Keskväljak, Kärdla, Hiiu maakond, Eesti

Café Orientale ja Europe Direct esitlevad:

Õigustatult on Pariis maailma kohvikukultuuri pealinn – teadaolevalt asutati Euroopa esimene kohvik Pariisis 1643. aastal. Tol ajal võis mileedi Wintergi kohvikulaua taga istuda, varjudes oma musketärist abikaasa eest laia kübaraserva taha, sest Bastille oli veel põletamata ja iial ei võinud ju teada, kuhu suunda kõrgete kaitsjate meel võib pöörata.

Tükk aega hiljem, enne suuri ilmasõdasid, kui eesti mehed oma sammud Pariisi poole seadsid, kirjutas meie reisikirjanduse suurkuju Friedebert Tuglas Pariisist järgmist: „…St.-Michelil, ta kohvikute ees ja kohvikuis enestes parvles aga rahvast ükskõik mis kellaajal: ülikooli-noorsugu, kunstiinimesi, turiste ja muidu loodreid. Ülekaalus olid küll prantslased ja prantsuse keel, kuid ühtlasi sai juba siin käsitluse sellest, mis määral Pariis oli rahvusvaheline linn.”

Siis olid Pariisi kohvikud juba Eiffeli torni all, Opéra juures, Moulin Rouge pööritas oma tiibu ja Champs-Élysées kees rahvast, kel meeles armastus ja kohv – või ka vastupidi.

Lihtsameelne linnainimene võib nüüd ehk küsida, kuidas Pariisi kuulsad kohvikud on seotud Kärdla ja eriti kalevivabrikuga, mille 180ndat asutamise aastapäeva me sel aastal tähistame. Aga kõige otsesemalt, vastame meie mitte ilma uhkuseta.

1829. aastal asutatud Kärdla kalevivabrik palkas tööle meistreid ja insenere üle Euroopa suurematest tööstuskeskustest, seal hulgas ka Prantsusmaalt. Meile meeldib mõelda, et kalevivabriku värvimeister August Briancourt oli pärit nimelt Pariisi parimatest värvitöökodadest, sest tema proua, madame Briancourt oli see, kes kallutas kalevivabriku töölised kohvijoomisele, pannes nii aluse Kärdla elanike hüüdnimele kohvilähkrid.

Seetõttu tunnebki Kärdla enesekindlust pürgida Hiiumaa ja kogu Eesti kohvikupealinnaks, lisades Pariisi kohvitavadele nii mõndagi uut ja üllatavat.

Café Orientale ja Europe Direct kutsuvad sind unustamatule mõtteretkele Pariisi, kus Seine'i kaldal heljuv värskete croissantide hõng seguneb caffe latte aroomiga, kus ammu unustatud Bastille timukas ikka veel viirastuslikult kondab, pariisitare aeg-ajalt ootamatult kaissu haarates, kus Champs-Élysées'l tantsivad tüdrukud kankaani ning akvarellistid ja bukinistid pakuvad vaimutoitu, kus tänavamuusikute pillilood segunevad romantiliste lauludega Pariisist – armastuse ja kohvikukultuuri linnast.

Kohviku Väike Pariis tulu annetatakse Kärdla Ühisgümnaasiumi raamatukogule kunstiraamatute ostmiseks. Aitame koos noortel jõuda parnassile!

Kohviku programm:
Kl 12–14 Europe Direct: Tallinn 2011 kultuuriprogramm Jaanus Rohumaa juhtimisel
Kl 11.30, 14, 15, 16 Cafe Orientale tantsutrupp esitab Pariisi kankaani

Kogu päeva jooksul:

Europe Direct viktoriin
Akvarellistid ja portretistid
Bukinist
Tänavamuusikud, lilleneiud
Armunud Bastille' vaim
Eripakkumisel shiatsu venitused ja massaaž

Paul-Eerik Rummo heategevuslik autogrammitund

Café Orientalel on au esitleda “Viimse reliikvia” laulusõnade autori maestro Paul-Eerik Rummo heategevuslikku autogrammitundi 2. augustil kell 12.30 – 13.30 Allika tn 7.

Eripakkumine!!! Heategevuslik oksjon maestro Paul-Eerik Rummo eriti rariteetsetele raamatutele autori autogrammiga! Tule kohtuma poeediga, kes end rahva mällu on rasketel aegadel jäädvustanud sõnadega “põgene, vaba laps!” ja “ühel seikleval priiuserüütlil”…

Café Orientale annetab kohviku tulu Eesti Rahvuskultuuri Fondi Kõpu majaka allfondi arvele 221001101347 Hansapangas.

Meie reliikvia on vabadus!

* Sõidujuhiste saamiseks kliki ikoonile kaardil